12 października 2019

Czytanie buduje relacje - nasze CZYTANE PRZERWY


Głośne czytanie i słuchanie, gdy czyta ktoś inny jest metodą terapii stosowaną w wielu ośrodkach leczących pacjentów z problemami psychicznymi. Uczeni twierdzą, że słuchanie słowa mówionego zapewnia codzienny komfort. Daje poczucie bliskości, zwracania uwagi na drugiego człowieka, budzi zaufanie i zachęca słuchacza do podejmowania aktywności. 
W ubiegłym roku szkolnym rozpoczęłyśmy akcję CZYTANE PRZERWY. Była to wersja testowa, jednak nasze działania zostały pozytywnie odebrane przez uczniów. W tym roku w mojej szkole z szefową szkolnej biblioteki napisałyśmy innowację dotyczącą czytanych przerw. Beata zaś zaczyna czytać po kilka minut dziennie, żeby przyzwyczaić uczniów w swojej nowej szkole do takiego działania.
Jak zorganizowałyśmy nasze czytane przerwy? W bardzo prosty sposób. Wspólnie z dzieciakami wybrałyśmy książki, które możemy wspólnie przeczytać. Ponieważ do naszego projektu chcieli dołączyć młodsi uczniowie, postanowiłyśmy podzielić się na dwie grupy czytelników. A tak w sumie to nawet na trzy, ale o tym za chwilę. 
Grupa młodsza - klasy I-IV czytają podczas przerwy dziesięciominutowej, zaś uczniowie klas V i wyższych - podczas przerwy obiadowej dla maluchów. 
Jak przebiega czytanie? Spotykamy się w wyznaczonych salach i czytamy. Uczniowie są zachwyceni i chętnie wpadają na wspólne czytanie. Leżą sobie na podłodze, ławkach, siedzą na poduszkach, jedzą śniadanie i słuchają - po prostu się relaksują. Niektórzy pojawiają się na obu przerwach! Jedna z klas szóstych przychodzi słuchać książki "Nazywam się Cukinia", bo wybrali ją jako swoją lekturę uzupełniającą. 
Kim jest tajemnicza trzecia grupa? Są to przedszkolaki - na początek te najstarsze z zerówki. Czytanie u nich będą prowadzili uczniowie z klasy siódmej. Choć i szóstoklasiści żywo zareagowali na pomysł występów przed najmłodszą publicznością. 
Wspólne czytanie na głos zwiększa poczucie pewności siebie, a przede wszystkim buduje pozytywne relacje. Na nich najbardziej zależy nam we współczesnym pędzącym świecie. Od relacji zaczyna się wszystko, więc im bardziej o nie zadbamy, tym piękniejsze owoce będziemy zbierać w przyszłości. Zachęcamy Was do podjęcia czytelniczej przygody. A może stworzymy wspólną akcję czytających szkół?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz